Pórovitosť vlasov je ďalším výrazom, ktorý stojí za to poznať. Tá vám povie veľa o štruktúre vlasov, ako sa správajú pri stylovaní, ako sa o ne starať a aké sú ich bežné problémy.

Vlasy nemajú hladkú štruktúru. Na rozdiel od našej viery, vlasy nie sú tak hladké ako sklenená tabuľa. Jeho vonkajšia vrstva sa skladá zo šupinatých častí – vrchná keratínová vrstva. Je to jasne viditeľné pod mikroskopom: šupiny vyzerajú ako prekrývajúce sa dlaždice. Ľudské vlasy sa skladajú zo 7 až 10 vrstiev.

Šupiny nie vždy držia na vlasoch – môžu sa zdvihnúť do menšieho alebo väčšieho rozsahu.

Medzery a dierky vo vrstve fulikuly definujú stav vlasov a ich pórovitosť. Čím sú šupiny väčšie, tým vyššia je ich pórovitosť, ktorá má priamy vplyv na vzhľad a stav vlasov.

Existujú tri typy pórovitosti:

  • NÍZKA PÓROVISTOSŤ je charakteristická pre vlasy, ktoré sú hladké a ťažké, ťažko vyživiteľné, ľahko zničené s nevhodnou starostlivosťou o vlasy. V pokožke chýba správny krvný obeh. Vlasy a pokožka na hlave mastnú. Nízka pórovitosť vlasov postráda objem a je ťažké zdvihnúť korene.
  • STREDNÁ PÓROVITOSŤ je charakteristická pre vlasy, ktoré sú pomerne ľahko štylizovateľné, ale vypadávajú z dôvodu slabých vlasových folikulov. Pokožka môže byť mastná, zatiaľ čo konce sa suché a kučeravé. Pórovité vlasy majú mierne zvýšený objem. V dôsledku toho majú živiny ľahkú cestu, ale aj toxíny sa dostanú do vlasov bez problémov. Vlasy sú náchylné na poškodenie, strácajú lesk a pružnosť.
  • VYSOKÁ PÓROVISTOSŤ je charakteristická pre suché a poškodené vlasy. Ich objemy sú vysoko zvýšené. Vlasy sú krehké a strácajú vlhkosť. Konce vlasov sú rozštiepené. Je extrémne ťažké vyživovať vlasy s vysokou pórovitosťou. Živiny nedokážu zostať v štruktúre vlasov kvôli veľkým medzerám v keratínovej vrstve.

Ak chcete, aby vaša starostlivosť o vlasy bola úspešná, musia výrobky zodpovedať pórovitosti vašich vlasov. Umožňuje to bojovať s problémami charakteristickými pre určitý typ pórovitosti.

Oleje sú vyrobené z molekúl, ktoré majú rozdielne veľkosti, v závislosti od dominantných mastných kyselín. Molekuly sa môžu prispôsobiť medzi medzery na povrchu vlasov a prinášajú maximálne účinky. Inými slovami: prírodné oleje uspokojujú potreby vlasov, poskytujú plnú starostlivosť a opravu.

Veľkosť molekúl závisí od podielu mastných kyselín v konkrétnom oleji. Preto, ak poznáte pórovitosť vlasov, mali by ste si vybrať oleje s určitým typom mastných kyselín. Najlepším riešením je výber hotovej zmesi prírodných olejov, ktoré sú vhodné pre danú štruktúru vlasov.

Vzhľadom na veľkosť molekúl a obsah mastných kyselín existujú tri typy olejov. Každý z nich zodpovedá určitému druhu pórovitosti.

  1. Penetračné oleje a maslo s väčšinou nasýtených mastných kyselín. Ich molekuly sú malé a v ideálnom prípade sa zhodujú s vlasmi s nízkou pórovitosťou, pretože neťahajú vlasy dole. Dodávajú jemnosť a ľahkosť.Nízka pórovitosť má rada nasledujúce oleje: kokos, babassu, palmu, cupuacu, borovica, kakao a maslovník africký.
  2. Polopriepustné oleje s väčšinou mononenasýtených omega-7 a omega-9 mastných kyselín. Ich stredne veľké molekuly sú ideálne pre stredne pórovité vlasy. Pridávajú lesk, chránia pred poškodením a teplom, skrášľujú a zabraňujú zriedeniu a kučeraveniu.Stredná pórovitosť má rada nasledujúce oleje: camellia, moringa, buriti, marhule, macadamia, argan a mandle.
  3. Nepriepustné oleje s väčšinou polynenasýtených omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Sú tvorené veľkými molekulami – ideálne pre štruktúru vlasov s vysokou pórovitosťou. Takéto oleje majú schopnosť hlboko opraviť, pridať odraz a vhodnú úroveň vlhkosti.Vysoká pórovitosť má radai nasledujúce oleje: hroznové semeno, avokádo, čierne semeno, prvosienka, slnečnica.